Lajme per femrat, familjen, bukurine, shendetin, formen, gatimin, horoskopin etj.

Buke me ullinj
, / 441 0 0

Buke me ullinj

SHARE

Ja si ta pergatisni me hapa te thjeshte buken e shijshme me ullin

 • Gatimi: 45 minuta
 • Veshtiresia: Mesatare
 • KCAL: 415

Perberesit:

 •  ullinj te zinj pa fara
 • pak trumze
 • kripe
 • vaj ulliri ekstra i virgjer

Hap pas hapi

1.

Pergatitja e brumit dhe ullinjve

 • Ne 200 ml uje te ngrohte tretni majane dhe gjysmen e sheqerit. Ne nje tepsi hidhni 300 gr miell, pak kripe dhe gjysme luge kafeje me sheqer (ajo qe mbeti) dhe perziejini me majane e tretur.
 • Lereni brumin te vije per 30 minuta, me pas shtoni miellin e mbetur, 2 luge vaj dhe 150 ml uje te ngrohte. Vazhdoni te punoni brumin, jepini forme topi dhe mbulojeni me nje cope pelhure te lagur. Lereni te vije edhe per nje ore.
 • Merrni brumin, ndajeni ne 4 pjese dhe hapeni secilen ne forme drejtkendeshi me permasa rreth 30×15 centimetra. Vendosni tek secili drejtkendesh ullinjte dhe gjethet e trumzes. 

 

2.

Rrotullini brumin dhe hidhni siper pak vaj.

3.

 

 • Merrni nje tepsi dhe vendosni siper leter furre. Vendosni buket siper dhe lerini te vijne edhe per 1 ore e 30 minuta.
 • Parangrohni furren dhe pasi buka te kete ardhur piqeni ne 220° per 15-20 minuta.

Receta: salepepe.it

femramoderne.al