Si të ulim sheqerin në gjak me metoda natyrale

Nese ne analizat tuaja te fundit vihet re ngritje e sheqerit ne gjak, ju mund të përdorni receta popullore të cilat në kombinim me nje diete te shendetshme dhe rritjen e aktivitetit fizik, do të do të ndihmojnë që gjaku të kthehet në normale dhe të shmanget diabeti.

Çaj majdanozi

Parsley: 10 Potential Benefits And Uses, Nutrition, How To Make Tea

Vloni 300 ml ujë dhe shtoni ne te nje tufe te vogel majdanoz. Pastaj lëreni në infuzion per 4 orë. Pini gjysmë gote 3 herë në ditë gjatë 3 ditëve. Pastaj duhet të bëni nje pushim prej 2 javësh.

Smoothie me kefir dhe hikërr

The right way out of the diet. Useful properties of buckwheat and ...

Merrni disa lugë hikërr, shpëlajeni mirë dhe thajeni, pastaj bluajeni. Miellin e hikrrës shtojeni në një gotë kefir me pak yndyrë dhe lëreni të qëndrojë 10 – 12 orë. Pini gjysmë ore para ushqimit në mëngjes dhe në mbrëmje.

Kefir me kanelle

Vanilla Cinnamon Kefir | Kombucha Home

Një herë në ditë, më së miri në mëngjes, shtoni një lugë të vogël kanellë në një gotë me kefir me pak yndyrë dhe pijeni menjëherë. Kjo do të përmirësojë metabolizmin dhe do të ulë sheqerin.

Nëse nuk jeni tolerant ndaj produkteve të qumështit, atëherë kanellën mund ta shtoni në çaj apo në ujë të ngrohtë. Për shërim më së miri është të përdorni shkop kanelle, sepse ka cilësi të lartë hipoglikemie.

Infuzioni nga fasulja e bardhë

How To Cook Dried Beans in 2 Hours [No Soaking] - The Kitchen Girl

Disa kokrra fasuleje të bardhë zini në gjysmë gote ujë. Lëreni të qëndrojë deri në mëngjes. Hani kokrrat dhe pini lëngun një orë para mengjesit. Kuren zbatojeni një muaj e gjysmë, pastaj bëni pauzë.

Çaj me uthull molle

11 Apple Cider Vinegar Recipes for Your Health, And 4 Methods to

Në një gotë ujë të nxehtë shtoni një lugë uthull molle (organike) dhe pijeni pas ushqimit. 

Start typing and press Enter to search