Taliatele me limon

Makaronat taliatele me limon bejne nje pjate te pare te shijshme, aromatike dhe kremoze, qe pergatitet me pak perberes dhe eshte i pershtatshem per cdo rast. Cfare prisni? Mesoni se si ta pergatisni shpejt dhe thjesht

 • Veshtiresia: E thjeshte
 • Koha: 10 minuta
 • Kalorite: 450

Përbërësit për 4 persona:

 • 400 g makarona,
 • 1 limon,
 • 50 g gjalpë,
 • 200 grame pana
 • 4 lugë djathë parmixhano i grire,
 • 1 tufë borzilok ose majdanoz
 • kripë,
 • piper.

Menyra e pergatitjes:

 • Si fillim zieni makaronat ne uje te vluar me kripe per aq kohe sa thote ne paketim.
 • Ndërkohë lani limonin, fshijeni dhe grini lëkurën (vetem pjesen e verdhe, jo te bardhen).
 • Hidheni lekuren e limonit në një tigan, shtoni gjysmën e gjalpit dhe lëreni të shkrijë me ngadalë.
 • Pasi gjalpi te jete aromatizuar per disa minuta, shtoni panen.
 • Kullojini makaronat, duke lënë veçmas edhe pak nga uji i zier. Vendosini në tiganin e gjalpit, hidhni ujë, gjalpin tjetër të freskët, djathin, piperin dhe lërini në zjarr për një minutë.
 • Në fund, hidhni majdanozin e grirë, për aromë.

Provoni edhe: Taliatele me limon dhe vodka

Tagliatelle al limone

Ne kete rast, nga perberesit e recetes se mesiperme duhet te zevendesoni panen me nje teke vodka. Gjalpit të shkrirë hidhini pak vodka dhe lëreni alkoolin të avullojë, më pas hidhni dy lugë nga uji i zier i makaronave. Perfundoni receten si me lart.

Start typing and press Enter to search