30 super frutat qe duhet t’i konsumoni menjehere

Frutat jane embelsirat e natyres, eshte nje shprehje aq e vjeter sa edhe shume e vertete ne cdo kohe.

Cdo frut eshte pafundesisht me e mire se cdo embelsire “e shendetshme” qe konsumojne cdo dite e me teper. Megjithese te gjitha frutat jane te mira, disa prej tyre jane me te mira se te tjerat. Super Frutat! Pse? Sepse permbajne me shume fito-ushqyes, enzima, antioksidante dhe vitamina.

Per ata qe merren me stervitje, frutat jane nje menyre fenomenale per te restauruar melcine e tyre dhe nivelet e sheqerit ne muskuj. 

Standardi i Arte

Super Frutat ideale, te cilat kane me pak sheqer dhe me shume vlera ushqyese jane keto:

Hani sa te doni nga keto dhe si te doni. Bejini smoothie, perziejini me kos dhe tershere, ose hajini ashtu thjesht.

Standardi i Argjendte

Lista e meposhtme e frutave kane pak me shume sheqer, por perseri kane me pak se te tjerat.

Për ata që janë duke u përpjekur të ruajne peshen ideale të trupit dhe nuk konsumojnë një sasi të madhe të ushqimeve të përpunuara, çdo lloj fruti është i mirë. Ndersa ata qe duan te humbasin peshe, eshte mire te konsumojne me teper Super Fruta. Sidoqofte, ju keshillojme te shijoni “embelsirat e natyres”.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search