5 fakte rreth shendoshjes dhe dobesimit

5 fakte rreth shendoshjes dhe dobesimit

1. Kush ha shpejt shendoshet me kollaj

Hani vaktin tuaj ngadale, shijojeni dhe pertypeni mire ushqimin dhe do ta shihni qe peshen do ta keni nen kontroll. Kur njeriu ha shpejt nuk e kontrollon dot sasine e gjerave qe konsumon. Kurse kur merr gjithe kohen e duhur, ngopet me shpejt dhe ndihet me mire ne fund te mengjesit, drekes apo darkes.

 

2. Te hash bulmet ndihmon te djegesh kalorite

Celesi per te mbajtur nen kontroll peshen eshte te fusesh ne dieten ushqimore te perditshme nje sasi te konsiderueshme te qumeshtit dhe produkteve te tij. Teoria eshte konkluzion i nje kerkimi te publikuar nga revista “Nutrition & Metabolism”, sipas te cilit qumeshti dhe derivatet e tij mund te ndihmojne organizmin te djege me shume yndyrna, duke evituar keshtu mundesine e shtimit ne peshe.

3. Ne mal eshte me lehte te dobesohesh

Fale ajrit te fresket ne nivele te larta, djegia e kalorive mund te jete me e lehte. Konkluzioni erdhi pas nje kerkimi te kryer nga nje grup studiuesisht te Universitetit Ludwig Maximillians ne Monaco, publikuar ne revisten “Obesity”.

4. Darka nuk te shendosh

Nuk duhet rene ne gjume pa u ushqyer. Teoria se po te mos konsumohet darka humbet peshe eshte e gabuar. Vaktet nuk duhen menjanuar dhe duhen konsumuar te gjitha, sigurisht me mase dhe me kujdes.

5. Kush fle pak ka tendence shtimin ne peshe

Studime te ndryshme kane treguar se ka nje lidhje mes mungeses se gjumit dhe obezitetit, diabetit, semundjeve kardio-vaskulare. Nje kerkim i ri i Universitetit te California-s ne Los Angeles sqaron se motivet se perse kush fle pak e ka 30 perqind me te ulet nivelin e hormonit Grelina, produkt i stomakut per te rritur oreksin dhe pergjegjes per urine. 

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search