7 racione në ditë perime e fruta për një jetë të gjatë (Plus dieta tip)

Për një jetë të gjatë e të shëndetshme hani 7 racione me perime e fruta në ditë

Ngrënia e shtatë apo më shumë racioneve me fruta dhe perime në ditë zgjat jetën, thonë hulumtuesit britanikë. Studimi është bërë me 65,226 burra dhe gra dhe vë në pah se ngrënia e frutave dhe perimeve ul rrezikun e vdekjes nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës, raporton BBC.

Perimet e freskëta thuhet se kanë efektin më të fortë mbrojtjes, ndërsa pasohen nga sallatat dhe frutat.

Hulumtuesit e Universitetit College të Londrës kanë përdorur Anketën e Shëndetit Kombëtar, e cila çdo vit mbledh të dhëna nga njerëzit në Angli për mënyrën e jetesës së tyre.

Ja nje diete tip

Mengjesi

Perfshin 1 racion fruta
Smoothie me fruta pylli dhe bajame: Grini ne mikser 1 filxhan fruta pyllite ngrira, 1 filxhan qumesht organik pa yndyre (ose qumesht soje), 2 luge gjelle gjalpe bajamesh, 1/4 e filxhanit me tershere dhe pak kanelle.

Dreka 

Perfshin 2 racione perime
Sallate mesdhetare: 1 filxhan sallatra jeshile te perziera, 1/2 e filxhani me domate qershi te prera, 1/4 e filxhanit me kastraveca te prere dhe 1/4 e filxhanit me qepe te kuqe. Shtojini 1/4 e filxhanit me quinoa te kuqe te gatuar e te ftohur, 1/2 e filxhanit me thjerreza te gatuara dhe 10 kokrra ullinj te zinj. Rregullojeni me uthull balsamike te bardhe, piper te sapobluar dhe limon te saposhtrydhur.

Snack

Perfshin 1 racion fruta dhe 1 racion perime 
1/2 e filxhanit me krem qiqrash (hummus) me 1 filxhan perime te gjalla ose te pjekura (bizele te njoma, lulelaker, selino, patellxhan etj.) dhe 1/4 e filxhanit me fiq te thate te pasheqerosur.

Darka

Perfshin 2 racione perime
Tiganisni 2 filxhane me perime te perziera (te fresketa ose te ngrira, si brokoli, karota, qepe, speca zile dhe spinaq) me 1 luge gjelle vaj susami dhe 1/4 e filxhanit me leng perimesh. Rregullojeni me 1 maje luge caji xhenxhefil te grire. Sherbejeni me gjysme filxhani oriz kaf dhe nje burim proteine, si psh 1 gjysme filxhani me edamame organike (kokrra soje) ose 85 grame karkaleca ose mish pule.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search