Antipastë: Shisha misri

Nje antipaste vertete interesante dhe terheqese. E pershtatshme pe stinen e veres, per nje dreke te kendshme ne ballkon ose verande.

Përbërësit për 4 persona:

 • 16 domate të vogla,
 • 1 patate e madhe,
 • 1 misër i zier,
 • 1 spec i verdhë,
 • 8 kunguj të vegjël,
 • vaj ulliri,
 • kripë,
 • piper

Menyra e pergatitjes:

 • Qëroni pataten, lajeni dhe priteni për së gjati, në feta shumë të holla.
 • Pritni në copa të vogla edhe misrin dhe kungujt e larë.
 • Lani domatet dhe specin. Këtë të fundit priteni në copa katrore.
 • Në një shkop prej druri fusni perimet e përgatitura, duke i alternuar: një copë misër, një domate, një fetë kungull, spec, një fetë patate e rrotulluar si cigare…
 • Vazhdoni kështu derisa të mbushni 8 shkopinj. Lyejini me vajin e ullirit, hidhuni piper dhe skuqini në një tigan, ose piqini në skarë ose në furrë.

Start typing and press Enter to search