Dieta e 21 diteve: Si te dobesohesh 11 kg ne menyre te shendetshme

Dieta e 21 (ose 22) diteve eshte ideuar nga nutricionisti Marco Borges. Kjo diete eshte ndjekur edhe nga yjet amerikane si Jennifer Lopez, Beyonce dhe Shakira.

Dieta bazohet ne principin se organizmit i duhen 21 dite per te krijuar ose per te ndryshuar nje sjellje dhe ne kete rast, per te ndryshuar menyren e te ushqyerit.

Stili i te ushqyerit te kesaj diete eshte me orientim vegan, qe do te thote se brenda harkut kohor te nje dite duhet te jene me rregullin 80-10-10. Me sakte, 80% karbohidrate, 10% proteina, 10% yndyrna.

Cilat jane rregullat qe duhet te ndiqni:

 • Perdorni produket natyrale dhe sa me pak te perpunuara industrialisht.
 • Blini produkte te zones dhe biologjike.
 • Hani gjithmone 3 vakte te plota: mengjes, dreke, darke.
 • Perpiquni te evitoni mesvaktet, por nese s’mundeni dot te pakten konsumoni perime te gjalla, pak fruta, ndonje arre ose bajame.
 • Hani derisa te ndiheni te ngopur, jo me shume.
 • Duhet te evitoni ushqimet e skuqura, embelsirat dhe te gjithe ato qe bejne pjese tek ushqimet “mbeturina”. 
 • Duhet te hani vetem tre vakte ne dite dhe darka duhet konsumuar 2 ore para se te flini gjume.
 • Beni te pakten 30 minuta aktivitet fizik, sikur edhe nje shetitje me hap te shpejte.
 • Pini te pakten 2 litra uje ne dite dhe ne mengjes esell pini nje gote me uje dhe limon per te pastruar dhe riaktivizuar metabolizmin.
 • Jane te ndaluara pijet me gaz dhe sheqer, mund te zgjidhni leng me fruta dhe perime per te pastruar trupin nga toksinat. 
 • Ne mesvakte mund te pini cajra te ndryshme.

Ja nje liste e ushqimeve qe duhen konsumuar ne kete diete:

 • Perime: Nga 1 deri ne 2 kupa per vakt. Masa duhet marre kur jane te pagatuara dhe nuk duhet te jete me shume se 250-300 grame.
 • Fruta: Cdo lloj fruti jo me shume se 150 grame. Mund te hani edhe fruta te thara sic jane papaja apo kokosi.
 • Drithera te ndryshme: 100-150 gr (te gatuara) dhe nese mundeni zgjidhni ato pa glutine.
 • Arra dhe fara te ndryshme: maksimumi 1/4 e nje kupe ose deri ne 2 luge me gjalpe kikiriku, bajamesh, arrash ose lajthish.

Mengjesi per cdo dite:

Caj ose kafe
Qumesht pjeserisht i skremuar, 150 g
Sheqer, 2 luge te vogla
Feta te biskotuara, 4
Marmelate, 25 gr
E hene E marte E merkure E enjte E premte E shtune E diel

Dreka:

Makarona me perime Makarona me domate Oriz me leng perimesh Makrona me domate e borzilok Rizoto me prodhime deti Makarone me domate Makrona me ragu
Rosto vici Gjuhez me limon dhe majdanoz Eskallop me limon Gjoks pule (ose gjeldeti) i pjekur Merluc me ullinj Mish skare Pule e pjekur
Tris perimesh Patate “alla fiorentina” Spinaq i tiganisur Sallate jeshile Laker e zier (ose ne avull) Pazi e tiganisur Angjinare me vaj, majdanoz dhe hudher

Darka:

Bollgur me vaj ulliri Supe krem perimesh me makarona Makarona me perime Supe krem bizelesh Supe me leng mishi (me perime ose makarona) Oriz me leng mishi Supe me leng mishi
Omelete me perime Gjoks pule (ose gjeldeti) me sherebele Proshute krudo Buke e thekur Pule e zier Peshk gjuhez i gatuar ne avull Merluc i zier
Finok me domate ne furre Sallate jeshile Pure patatesh Finok au gratin Karota te ziera (ose ne avull) Bishtaja te njoma te ziera, me vaj e limon Sallate me perime te gjalla

Per t’u konsumuar brenda dites:

Sheqer: 2 luge te vogla
Buke shtepie pa maja: 2 feta x 70 gr
Fruta: 2 x 150 gr

Start typing and press Enter to search