Fakte mahnitese

Keni kohe qe nuk degjoni kuriozitete te reja? Mos u beni merak sepse do ju parashtrojme 10 fakte mahnitese qe do ju bejne te ndiheni me koherent dhe disi te habitur nga cfare do te lexoni.


1

Pinguinet dikur kane qene bisha gjigande!

Shkencetaret kane zbuluar fosilet e nje pinguini qe tregon qe paraardhesit e kesaj kafshe te kendshme dhe lezetshme peshonin rreth 90 kg dhe kishin nje gjatesi rreth 175 cm me bisht te gjate ne forme shtize.

 


2

Mbijeton foshnja e lindur pa zemer!

 

Venellope Hope Wilkins lindi me 22 Nentor ne Leicester te Britanise se Madhe me nje gjendje te rralle kongjenitale qe si pasoje shkaktoi qe zemra ti rritet jashte trupit te saj. Pas tre operacionesh intensive, mjeket kane arritur te pozicionojne zemren brenda gjoksit te saj aty ku duhet te ishte, duke e bere ate femijen e pare qe i mbijeton ketij lloj nderhyrjeje ne Britani.


3

Njerezit jane ne rrezik nga permbytjet me shume se sa mendoni ju!

Agjensia Federale e Menaxhimit te Emergjencave ne SHBA perllogarisin se ka shume vende qe kane nje shans me shume se 1% te permbyten cdo vit, kjo do te thote qe nenvleresohet rreziku i permbytjeve me masat qe jane marre per miliona njerez anembane botes.


4

Xhaketa qe ju mbron nga te ftohtit ekstrem!

Kompania Oros ka perdorur teknologjine e NASA-s duke u frymezuar qe te krijojne xhaketen qe do tju mbaje ngrohte edhe ne kushtet me ekstreme te motit. Pasi u mbulua me azot te lengshem pretendohet se u arrit nje temperature -329 grade celsius jashte xhaketes, ndersa brenda xhaketes mbeti nje temperature e bute prej 32 grade celsius. Xhaketa e papershkueshme nga uji, e cila perdor te njejten teknologji te izolimit qe perdoret edhe ne anijet dhe kostumet hapesinore mund ta beni tuajen per 179 dollare.


5

Paraardhesit e amerikaneve kane pas mbajtur dhembet e peshkaqenit si hajmali fatsjellese.

Nje thashethem nga Muzeu Amerikan i Historise Natyrore thote qe: “Shekuj me pare, frika nga helmimet dhe semundjet i nxiti njerezit te kerkonin objekte te magjepsura per ti mbajtur ato te sigurte dhe te shendetshem. Ashtu sic dhe ne Shqiptaret mbajme nje thelb hudher me vete per te larguar syrin e keq!


6

Vaji Canola mund tju demtoje shendetin!

Vete vaji i canola mund te jete dicka e re per ju, por ja qe ekziston dhe ju keshillojme te mos e perdorni. Edhe pse konsiderohet si nje alternative e shendetshme, nje studim i ri tregon se mund te jete shume i mire per zemren por mund te jete edhe shume i keq per trurin. Hulumtimet e reja tregojne se ndersa yndyra e ulet e ngopur e canola eshte e mire per sistemin tuaj kardiovaskular, ai mund te ndikoje ne dobesimin e kujteses tuaj. Perdorni vajin e ullirit pasi studimet kane treguar qe ulin rrezikun e Alzhaimerit. Duhet te theksohet se studimi eshte bekryer ne minj, por qe duhet marre parasysh.


7

Gripi i burrave mund te jete real!

Ne botimin e ri per Krishtlindje te Journal of Medical Medicine nje artikull shkruar nga Dr. Kyle Sue thote se burrat me te vertete mund te kene nje kohe me te veshtireqe te kalojne simptomat e gripit.


8

Me pak lodra jane me mire per femijet!

Nje studim mbi sjelljen dhe zhvillimin e femijeve thote se te vegjlit luajne me shume dhe jane me kreativ kur kane me pak lodra perreth. Shume prinder i kerkojne miqeve te tyre qe te frenojne dhurata fizike qe femijet e tyre marrin per te frenuar materializmin.


9

NASA gjen 8 planete te reja!

Nasa njoftoi se per here te pare jane gjetur tete planete qe ekzistojne ne nje yll 2545 vite drite larg nga Toka e quajtur Kepler-90.


10

Nje oktapod mund te kaloje edhe ne hapsirat me te vogla!

Nje video vertetoi mitin se nje oktapod mund te kaloje neper cdo hapsire qe mund te pershtatet me sqepin e tij!

Shikoni videon duke klikuar ketu!


Per me shume artikuj interesante si kuriozitete apo keshilla per te permiresuar jeten dhe shendetin tuaj na vizitoni tek femra-moderne.com, gjithashtu mos harroni te na ndiqni ne Facebook!

Start typing and press Enter to search