Fërgesë me speca, gjizë dhe hudhra

Ja si te përgatisni fërgesë me speca, gjizë dhe hudhra

Përbërësit

 • 6 speca të kuq (ose jeshil)
 • 6 lugë gjizë
 • 4 thelpinj hudhër
 • Kripë
 • Piper
 • Piper i kuq jo djeges
 • Vaj ulliri
 • Majdanoz

Përgatitja:

 • Pastrojmë me ujë të rrjedhshëm specat e më pas i presim në rrathë të hollë ose në shirita.
 • Vendosim një tigan të madh në zjarr. Shtoni në të vajin e ullirit dhe specat. Shtoni hudhrat e grira ose të shtypura dhe lërini bashkë të skuqen për pak duke i kaurdisur.
 • Kur specat të jenë skuqur, shtojmë gjizën dhe e lëmë në zjarr për 3-4 minuta duke e kaurdisur herë pas here.
 • Hidhni kripë dhe lërini të ziejnë derisa vaji ullirit të dalë në sipërfaqe.
 • Spërkateni me pak piper dhe lëreni dhe për 7-8 minuta.
 • Sipas deshires, skuqni pak piper te kuq jo djeges me pak gjalpe dhe shtojani fergeses.
 • Shërbejeni të ngrohtë dhe ta shoqëroni me bukë të thekur dhed majdanoz te fresket te grire.

Keshilla:

 • Fërgesë mund t’i shtoni edhe qepë të njoma te grira.
 • Mund te përdorni djathë të thërrmuar në vend të gjizës.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search