Johnson & Johnson e pranojnë: produktet tona për fëmijë kanë përbërës që shkaktojnë kancer

Ditet e fundit kompania “Johnson&Johnson” po përballet me gjyqe të shumta. Si fillim u duhet të dëmshpërblejë familjen e një gruaje për dëmet që i ka shkaktuar përdorimi i pudrës së prodhuar prej saj.

Një gjykatë në Misuri i dha të drejtë familjes së një gruaje, e cila ka vdekur nga kanceri në vezore, pasi u provua se sëmundja kishte lidhje me përdorimin e gjatë të pudrës talk te kesaj marke. “Johnson & Johnson” duhet t’i paguajë familjes së Jacqueline Fox plot 72 milionë dollarë. Kompania po përballet me disa padi, sipas të cilave në përpjekje për të rritur shitjet, nuk kanë paralajmëruar konsumatorët se produktet me bazë talku mund të shkaktojnë kancer. Fox, e cila ka jetuar në Alabama, është shprehur se e ka përdorur pudrën dhe shampon e trupit për higjienën intime për të paktën 35 vjet. Tre vite më parë, ajo është diagnostikuar me kancer në vezore dhe ka ndërruar jetë tetorin e kaluar në moshën 62-vjeçare.

Më shumë se 1000 raste të ngjashme janë në proces në mbarë Amerikën, ndërsa avokatët thonë se mijëra raste të tjera janë në pritje të depozitohen.

j&jJ&J pranojne: Produktet tona per femije kane perberes qe shkaktojne kancerin

Prindër nga e gjithe bota u tronditen kur mësuan se shampoja “No More Tears” për fëmijë nga Johnson & Johnson përmban formaldehidë, i cili eshte provuar se shkakton kancer dhe është i njohur për përdorimin e saj në balsamimin e kufomave.
Formaldehidi ka një erë shumë të fortë dhe është shumë e ndezshme. Eshtë një lëng i qartë dhe përdorer në dhjetra produkte të ndryshme duke përfshirë produktet e pastrimit, materialet e ndërtimit, ngjitës, pëlhura, produkteve të letrës dhe materialeve izoluese. Ajo është përdorur edhe komercialisht për vetitë e saj anti-fungale, anti-bakteriale dhe dezinfektues.
Por ajo që për formaldehidë dhe kancer? A është aq e rrezikshme sa mendojnë njerëzit? Edhe pse hulumtimi afat-gjatë mbi formaldehidë nuk ka përfunduar plotësisht, ka disa shenja që tregojnë për atë si një kancerogjen, ose kancer-shkaktuar agjent. Edhe pse hulumtime afatgjata mbi formaldehidë nuk kanë përfunduar plotësisht, ka disa shenja që e percaktojnë për atë si një kancerogjen, ose agjent kancer-shkaktare. Ndërkohe qe Agjensia e Mbrojtjes së Mjedisit e Shteteve te Bashkuara e ka klasifikuar si kanceregjene qe ne vitin 1987.

j&j3Skandali i Johnson & Johnson

Edhe pse kompania pretendon se sasia e formaldehides s’eshte aq e larte sa te demtoje njerezit, madje edhe femijet, fakti eshte qe ata prapeseprape e kane lejuar kete kimikat per nje kohe te gjate, qe kur kane filluar berjen e  shampos No More Tears. Tani kompania ka njoftuar per heqjen e formaldehides nga shampot, si dhe nga njeqind produkte te tjera qe kane prodhuar. Ok, duket se kompania po mundohet te rregulloje gjendjen, por pyetja eshte, pse s’e kane bere me perpara kete gje? Me sa duket produktet nuk e kishin te nevojshme prezencen e formaldehides, pasi tani qe e kane hequr, po perdorin nje formule tjeter e cila funksionon shume mire. Atehere, pse e kane mbajtur te fshehte?

Shteti i Kalifornise sapo ka miratuar një ligj, që kërkon nga kompanitë kozmetike të identifikojne më shumë se 160 kimikate që mund të jenë të dëmshme për njerëzit, që ata i kane mbajtur sekret me parë.

Johnson&Johnson nuk eshte e vetmja qe perdor kimikate te demshme per shendetin ne produktet e tyre te dushit dhe kujdesit ndaj trupit. Ka avokatë që po lobojnë që kompanitë e tjera kozmetike të heqin përbërësit e dëmshëm, pasi studiues te pavarur kane gjetur ne produktet e tyre substanca qe përbëjnë shkelje flagrante.

recursing-snyder.88-198-36-142.plesk.page

Start typing and press Enter to search