Kujdes! Kafeina e tepert shkakton halucinacione

Personat qe konsumojne me shume se shtate filxhane kafe ne dite, jane tri here me te rrezikuar te kene halucinacione, krahasuar me personat qe konsumojne vetem nje filxhan.

Njerezit qe pijne shume kafe, shohin fantazma dhe degjojne zera te cuditshem, thuhet ne nje studim te shkencetareve britanike. Sipas tyre, vegimet nuk percaktohen si semundje mendore dhe 3 per qind e njerezve te zakonshem degjojne zera.

Ky studim do te sherbeje per te zbuluar ndikimin e disa faktoreve tek halucinacionet, qe me pare thuhej se shkaktoheshin edhe nga traumat e femijerise.

Kur eshte i stresuar trupi prodhon nje hormon te quajtur kortizol, qe haset ne sasi te medha pas konsumimit te kafes.

Pervec kafese, caji, pijet energjike dhe cokolloata jane disa nga produktet qe permbajne kafeine.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search