Maske me kakao per floke te bute dhe me shkelqim

Dhe jo vetem te bute e me shkelqim, por dhe me arome te mire!

Receta e pare:

2 luge kakao
4 luge kos (mund te perdorni edhe qumesht, ose caj bimor)
1 luge mjalte
1/2 luge e vogel  vaj ulliri

  • Perzjeni kakaon me vajin e ullirit e me pas shtoni mjaltin. Duke e perziere vazhdimisht, shtoni nga 1 luge kos, derisa te merrni nje mase kremoze.
    Masa e pergatitur perhapet ne floke dhe mbahet per 20 minuta.
  • Me pas i lani floket tuaj me shampo si zakonisht.

Receta e dyte:

1 luge kakao perziejeni me 100 ml kos dhe dy te verdha vezesh.

  • Aplikojeni mbi floke dhe mbajeni masken 20 minuta. Me pas lajeni sic beni rregullisht.

Imazh i ngjashëm

Kakao i forcon floket. Ajo gjithashtu aktivizon qarkullimin e gjakut ne skalp dhe stimulon rritjen e flokeve te reja. Nese e perdorni here pas here kete maske flokesh, do parandaloni djegien ne fund te fijeve te flokeve, floket do duken me te shendetshem dhe me me shume shkelqim.

Vaji i ullirit eshte ushqyes. Kosi lufton demtimin e flokeve dhe u jep shkelqim. Rezultati? Do te keni floke te bute dhe me shkelqim!

Kujdes. Nese jeni bjonde, duhet te beni kujdes me masken e kakaos, pasi mund te ndryshoje ngjyren  e flokeve tuaj.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search