Maske me uje orizi per t’u dukur 10 vjet me e re

Tashme i njihni te mirat qe uji i orizit i fal lekures. Orizi eshte nje burim i shkelqyer i acidit linoleic dhe skualenit, nje antioksidant i fuqishem qe nxit prodhimin e kolagjenit ne lekure. Skualene gjithashtu mbron lekuren nga demtimet prej rrezeve te diellit, shkaktare per krijimin e rrudhave. Nga ana tjeter, sasia e larte e gamma oryznol dhe vitamina E ndihmojne ne shendetin e zemres dhe uljen e kolesterolit.

Orizi ka aftesi te mrekullueshme edhe per rinimin e lekures dhe kjo recete eshte e mire per zbutjen  e rrudhave dhe per ta bere lekuren te ndritshme.

Maske me uje orizi per t’u dukur 10 vjet me e re

 • 3 luge oriz
 • 1 luge qumesht
 • 1 luge mjalte

Pergatitja:

 • Pasi te zieni orizin, kullojeni dhe ruajeni vecmas ujin e zierjes.
 • Shtoni qumeshtin e ngrohur tek orizi dhe perziejeni. Pasi ta keni perziere mire e mire shtoni mjaltin.
 • Aplikoni masken ne fytyren e pastruar mire dhe lereni te thahet. Hiqeni masken dhe shpelajeni fytyren me ujin e orizit.
 • Perseriteni te pakten nje here ne jave qe te filloni te dalloni ndryshimin ne lekuren tuaj, per t’u dukur 10 vjet me e re.

Nje maske tjeter kunder rrudhave

Perberesit:

 • 1 dore oriz
 • 1 luge mjalte
 • 2 luge kos

Pergatitja:

 • E veme orizin ne nje tas dhe i hedhim uje sa te mbulohet. E leme nje nate te tere.
 • Te nesermen e bluajme ne mikser, pastaj shtojme mjaltin dhe kosin.
 • Bluajeni mire derisa te perfitoni nje mase homogjene.
 • Aplikojeni masen mbi fytyren e pastruar mire.
 • Mbajeni rreth 30 minuta me pas shpelajeni me uje te ftohte.
 • Perseriteni nje here ne jave.

https://recursing-snyder.88-198-36-142.plesk.page/te-mirat-e-ujit-te-orizit/

recursing-snyder.88-198-36-142.plesk.page

Start typing and press Enter to search