Me thuaj si e mban çanten, te te them kush je

Menyra se si ne e mbajme çanten tregon kush jemi: me kete rast mesojme disa ane te karakterit tone qe ne nuk i dinim. Zbuloni se si jeni: te turpshme si Gigi Hadid (e cila shpeshhere e mban mbi sup duke e drejtuar perpara), praktike si Kendall Jenner (e le t’i tundet prapa, duke i dhene me shume rendesi rehatise se sa pamjes) apo “status obsessed” si Reese Witherspoon (e cila e mban ne krah me berrylin e perthyer).

Kathlyn Hendricks eshte nje eksperte e gjuhes se trupit. Ajo ka shkruar nje liber “Conscious Loving Ever After”, ne te cilin ka vene ne dukje shtate menyrat me te zakonshme ne te cilat nje grua mban çanten. Mjafton te shohim menyren se si mbajme canten per te kuptuar se kush jemi, ose te pakten se cili ehste humori yne per ate dite…

canta ne dore

Ne dore. Nuk behet fjale per kulete, por per canta me dimensione mesatare ose te medha: menyra e mbajtjes tregon deshiren e pandergjegjshme per te terhequr vemendjen tek rendesia e punes qe ben dhe rolit qe ke.

canta ne parakrahNe parakrah. Nese e mban canten mbeshtetur ne parakrah, e konsideron veten mbretereshe. Ky stil funksionon qe kur cantat ne forme bauleje kane fituar suksesin e madh. Kjo mbajtje ve ne dukje canten, e cila behet nje status symbol, e cila te jep qe ne pamjen e pare imazhin e nje gruaje fitimtare.

canta ne truppMe rrip mbi shpatull dhe canten te ngjitur me trupin. Canta luan rolin e mburojes kundes botes: tregon se je me shume e kujdesshme ndaj detyrimeve te tua se sa pamjes se jashtme.

canta e lireNe shpatull, por e lire per t’u levizur. Anne Hathaway e mban canten mbi shpatull, por pa e bllokuar tasten me dore, duke i lejuar te tundet. Kjo menyre, sipas ekspertes, nxjerr ne pah prakticitetin me shume se sa aparencen. “Kur nje grua e mban canten ne kete menyre, do te thote qe per te ka me shume rendesi liria e levizjes dhe spontaniteti” shpjegon autorja, pra jane gra shume praktike.

canta perparaMbi sup, duke e drejtuar perpara. Kjo menyre per te mbajtur canten eshte shume ne mode. Por ndryshon shume domethenia nese e mban canten perpara trupit apo prapa: ne rastin e pare behet fjale per gra te kujdesshme, te turpshme dhe mbrojtese. Ne rastin e dyte, behet fjale per nje mburoje nga paparacet.

canta pasRripi mbi sup, me canten mbrapsht. Grate qe e mbajne canten ne kete menyre, mbrapa ose anash trupit, bejne te kuptojne se jane te zena me pune dhe s’shperqendrohen nga mendime te tjera.

NO BAG, NO PROBLEM. Kush del pa cante (duke mbajtur vetem telefonin ose dicka tjeter te vogel ne dore) tregon nje siguri totale.

Start typing and press Enter to search