Pse mishi i kuq eshte i rrezikshem per shendetin

Mjeket vazhdojne te perserisin se do te ishte me mire nese konsumimi i mishit te kuq te limitohej.

Nje studim i Institutit Kombetar te Tumoreve ne SHBA tregon se ky lloj ushqimi sjell deme per jeten e njeriut.

Studimi u mor me analizimin e shendetit te gjysme milione njerezve ne nje hark kohor prej dy vitesh. Ne fund u vu re se, kush konsumonte me shume mish te kuq, ishte me i rrezikuar per semundje kanceroze dhe kardiake.

Ndaj njerezit duhet te kujdesen per menyren e te ushqyerit dhe te perdorin produktet jo te demshme te mishit, sic jane peshku apo shpendet.

Cfare ndodh nese eleminoni mishin e kuq nga dieta juaj:

  • Mund te bini disa kile nga pesha
  • Do balanconi pH e trupit tuaj
  • Do ndiheni me pak te fryre
  • Lekura juaj do permiresohet
  • Niveli i kolesterolit ne gjak ulet
  • Do ulni rrezikun per t’u prekur nga disa lloje kanceresh
  • Do ulni rrezikun e prekjes nga disa semundje te rrezikshme
  • Do keni me shume energji. Studimet kanë zbuluar se ngrënia e mishit të kuq mund të rrisë nivelet e estrogjenit, duke shkaktuar një çekuilibër hormonesh që çon në renie të energjisë.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search