Sanduiç me ullinj, sardele dhe speca të pjekur

Nje sanduiç i veçantë, me ullinj, sardele dhe speca të pjekur per nje shije te pazevendesueshme

E lehtë

Përgatitja: 20 minuta
Gatimi: rreth 23 minuta

Përbërësit për 4 persona:

 • 4 panine me vaj dhe ullinj;
 • 1 spec i kuq;
 • 1 spec i verdhë;
 • 12 fileto sardelesh të zbruajtura;
 • krem peshku të punuar me piper;
 • domate-qershi të kuqe;
 • rrepë,
 • kopër ose rigon të freskët, sipas dëshirës;
 • vaj ulliri;
 • kripë;
 • piper.

Pergatitja:

1. Piqni specat në furrë, duke i kthyer nga të gjitha anët, për rreth 20 minuta, pastaj vendosini në një sallatierë, mbulojini dhe lërini të ftohen.
2. Hiquni lëkurën specave, fijet dhe farat, priteni tulin në shirita 1 cm. Mbajini në sallatierë, shtoni vaj, kripë dhe përziejini.
3. Pritini bukët përgjysmë për nga gjatësia dhe thekini lehtas. Lyeni me kremin e peshkut pjesën e brendshme. Vendosni specat, duke kombinuar ngjyrat, shtoni filetot e sardeleve, domatet, rrepat, koprën ose rigonin. Shërbejeni menjëherë.

Këshillë

Mund të përdorni vetëm një ngjyrë speci, t’i zëvendësoni filetot e sardeleve të zbruajtura me fileto sardeleje në shëllirë, si dhe të shtoni qepë të gjalla.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search