Shisha karkalecash deti të mbështjella me proshutë

Përgatitje: 20 minuta
Gatimi: 6 minuta

Përbërësit për 4 persona:

 • 12 karkaleca deti të mëdhenj;
 • 12 fileto proshute (80 g);
 • 2 degë rozmarine;
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri;
 • pak arrëmyshk; piper.

Menyra e pergatitjes:

 • Qëroni karkalecat: hiquni kokën, thyejuni zhguallin duke ushtruar forcë mbi unaza. Nxirrni mishin, duke ruajtur bishtin. Hiqni edhe fijen e zezë.
 • Parangroheni furrën te grila. Përziejeni vajin me arrëmyshkun dhe rozmarinën e grirë. Ngjyeni në të karkalecat.
  Mbështillini një për një me filetot e proshutës. Ngulini nga dy në shisha.
 • Vendosini shishat në tavën e vajosur të furrës. Piqini nën skarë, 3 minuta nga secila anë.
 • Piperosini dhe shërbejini të ngrohta.

Burimi: Revista Femra Moderne

Start typing and press Enter to search