Shprehjet me te bukura nga Shekspiri

William Shakespeare ka qene nje nga poetet dhe dramaturget me te medhenj te te gjitha koherave. Shpresh eshte quajtur poeti kombetar i Anglise. Ai lindi me 26 prill 1564 dhe vdiq me 23 prill 1616. William Shakespeare ka qene nje shkrimtar madheshtor per periudhen e tij, por koha ka treguar se veprat e tij i kane mbijetuar dhe do t’i mbijetojne shekujve. Ai i shkroi jetes me te gjitha te mirat dhe te keqiat e saj.

Ne kemi mbledhur disa nga shprehjet me te bukura te shkeputura nga veprat e tij.

1/ Me duaj ose me urre, te dyja jane ne favorin tim. Nese me do, do jem gjithmone ne zemren tende. Nese me urren, do jem gjithmone ne mendjen tende.

2/ Gjithmone eshte personi i gabuar ai qe te jep mesimin e duhur ne jete.

3/ Pritshmëria eshte rrenja e cdo dhimbje zemre.

4/ Ne e dime se kush jemi, por nuk e dime se kush mund te behemi.

5/ Dashurine nuk e gjen dot aty ku nuk ekziston… e as nuk e fsheh dot aty ku eshte me te vertete.

6/ Dyshimi ndjek gjithmonë mendjet fajtore.

7/ Kur i ke te gjitha, nuk sheh asgje, te hapen syte vetem kur nuk ke gje.

8/ Dashuria eshte e rende dhe e lehte, e çelet dhe e erret, e nxehte dhe e ftohte, e semure dhe e shendetshme, e pergjumur dhe e zgjuar — eshte gjithcka pervec asaj qe eshte ne te vertete.

9/ Do te te sfidoja ne nje duel zgjuarsie, por shoh qe nuk je i armatosur.

10/ Nese jemi te sinqerte me veten, nuk mund te jemi genjeshtare me askend.

11/ Frikacakët vdesin disa herë në jetën e tyre, trimi e përjeton vdekjen vec një herë.

12/ Mos lejoni qe mendimet tuaja, te behen burgu juaj.

13/ Duaji te gjithe, beso pak mos i bej keq askujt.

14/ Asgjë nuk është aq e shpeshtë sa dëshira për të qenë të mrekullueshëm.

15/ Kur babai i jep djalit, të dy qeshin. Kur djali i jep babait, të dy qajnë.

16/ Kur flas pak, them shumë.

17/ Nëse do të japësh hua, jepja armikut.

18/ Nëse na shponi, a nuk gjakosemi? Nëse na gudulisni, a nuk qeshim? Nëse na helmoni, a nuk vdesim? Dhe nëse na bëni keq, a të mos hakmerremi?

19/ Kur lindim, qajmë që kemi ardhur në këtë skenë budallenjsh.

20/ Përshtatini veprimin fjalës dhe fjalën veprimit.

21/ Me mire tre ore me heret, sesa 1 minute me vonese.

22/ Një trëndafil, cfarëdolloj emri tjetër të kishte, do të mbante aromë po kaq të mirë.

23/ Nuk është me vlerë të martohesh me dikë të pasur, nëse partneri nuk është ashtu siç e dëshironi. Është një dënim i përjetshëm.

24/ Dashuria nuk qëndron në të shikuarit në sy, por në të shikuarit në të njëjtin drejtim.

25/ Paraja eshte nje gje e madhe qe i ben njerezit te vegjel.

26/ Ku mbjell dashuri, rritet hareja.

27/ Buzëqesh edhe në rast se buzëqeshja jote është e trishtuar, sepse më e trishtuar se një buzëqeshje e trishtuar, është trishtimi të mos dish të buzëqeshësh.

28/ Nëse dikush do të bënte një vit pushim, argëtimi do të ishte aq stresues sa puna.

29/ Kushdo mund ta durojë një dhimbje, përveç atij që e ka.

30/ Çdo pengesë për dashurinë vetëm e forcon atë.

31/ Me te sinqeretet jane lotet qe derdhim per veten tone.

32/Disa ngjiten prej mëkatit dhe disa bien prej virtytit.

33/ Nuk gjen në botë jastëk më të mirë se sa prehëri i nënës, e as trëndafil më të bukur se sa thellësia e shpirtit të saj!

34/ Për interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citojë Biblën.

35/ O dashuri fuqiplotë, që nganjëherë kafshën e bën njeri dhe njeriun kafshë.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search