Stevia, nje sheqer natyror me 0 kalori

Nuk ka asnje kalori edhe pse eshte 300 here me e embel se sheqeri. Stevia eshte nje bime, e cila bashke me veprimin e saj te embel, ka dhe shume veti te dobishme per organizmin e njeriut.

Stevia me emertimin shkencor nderkombetar stevia rebaudiana berdoni eshte nje bime qe ketu e 1500 vjet rezulton embelsire e indigjeneve Guarani te Paraguait.
Gjethet e saj permbajne lende embelsuese natyrore te ndryshme si: stevioside dhe rebaudioside, qe e bejne 60-80 here me te embel se sheqeri. Ndersa me metoden e ekrtadimit sic prodhohet, behet 300 here me e embel se sheqeri.
Kjo do te thote se 1 luge e vogel me leng stevia (ekstrakt) eshte baraz me 1 filxhan caji sheqer.
Por ndryshimi baze qendron ne ate qe stevia nuk ka fare kalori!

Eshte pra nje propozim ta perdorin ata qe duan te humbasin ne peshe, ata qe vuajne nga diabeti dhe duan te kontrollojne marrjen e sheqerit.
Nje plus tjeter i stevias perballe lendeve te tjera embelsuese eshte se nuk zberthehet ne temperatura te larta, deri dhe ne 200 grade. Pra keshtu qe mund te perdoret ne pasticeri, ne gati , pije freskuese dhe cajra.

Stevia sa terhequr vemendjen e shkencetareve edhe sepse ka disa veti kuruese.

Gjethet e saj kane lende minerale , vitamine B, fitosterole. Vepron si antiinflamator, antihipertasik dhe forcon sistemin mbrojtes. Gjithashtu ka veprim antiplakje, parandalon kariesin dhe perdorimi i saj rekomandohet per diabetiket dhe mbipeshen.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search