Supe me pule, kerpudha dhe perime

Receta per supe me pule, kerpudha dhe perime

Koha e pergatitjes:

Gatimi:

Veshtiresia: E lehte

Perberesit per 8 racione

 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • 3 karota, te prera
 • 2 kunguj te vegjel, te prere ne copa
 • 3 dege selino, te prera
 • 1 spec i kuq
 • 6 thelpi hudher, te grira
 • 1 kanace (800 gr) domate te grira
 • 1 kanace (400 gr) qiqra, te kulluara dhe te thara
 • 2 filxhane kerpudha te prera ne feta
 • 8 copa pule
 • 1 luge caji trumze
 • ½ luge caji rozmarine
 • 1 luge caji kripe
 • ½ luge caji piper i bluar
 • 1 filxhan djathe Parmixhano i gire, per t’ja hedhur siper

Pergatitja

Zieni pulen per rreth 30 minuta, me pas hiqeni nga zjarri dhe lereni te mbuluar. Ne kete menyre vazhdon te gatuhet dhe te leshoje lengjet e veta.

Ne nje tenxhere, hidhni vajin e ullirit dhe sapo te ngrohet pak, shtoni karotat, kungujt, specin dhe selinone te prera dhe kaurdisini here pas here. Lerini sa te zbuten, rreth 5 minuta, duke e perziere here pas here.

Shtoni hudhren. Ne momentin qe perimet jane zbutur dhe hudhra ka cliruar aromen e saj, hidhni kanacen me domate. Perziejeni. Shtoni qiqrat dhe me pas kerpudhat. Vazhdoni t’i kaurdisni.

Shtoni copat e pules, 3 filxhane nga lengu i pules, erezat, kripen dhe piperin. Vazhdoni gatimin edhe per 15 minuta. Fikeni zjarrin dhe lereni te mbuluar te vazhdoje edhe per 20 minuta gatimin me avullin e vet.

Siper mund ta sherbeni me djathin parmixhano te grire.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search