Zhdukini puçrrat brenda natës me njërën nga këto 7 mënyra

Aknet ose puçrrat janë një nga problemet më të zakonshme të lëkurës që prekin miliona njerëz në të gjithë globin. Karakterizohet nga shpërthimi, kokës së bardhë, kokës së zezë dhe inflamacioneve së bashku me skuqje dhe shenja në lëkurë. Ja disa menyra natyrale per t’i zhdukur nga lekura juaj

  • Betadinë. Merrni nje cope pambuk. lyejeni me betadine dhe lyeni aknet. Aftesite antibiotike dhe antiseptike te betadines ndihmon ne pastrimin e fytyres nga aknet.
  • Kuba akulli. Mbështillni kubat e akullit me një leckë të pastër dhe fërkojeni mbi puçërr për dy apo tre minuta. Temperaturat e ulëta i zvogëlojnë poret e lëkurës, duke e bërë të vështirë mbushjen e tyre.
  • Karafil. Përzieni karafil pluhur me mjaltë dhe vendoseni në lëkurë si maskë për të zgjidhur problemin e akneve. Per me shume klikoni ketu.
  • Pika për sy. A e keni ditur se pikat e syve kanë efekt edhe në puçërr? Po, pra. Nëse keni puçrra në fytyrë, atëherë hidhni disa pika të ilaçit për sy në të për të zvogëluar acarimin. Megjithatë, efekti i pikave për sy do të zgjasë vetëm pak orë.

Keshilla: Si te trajtojme aknet ne menyre efektive >> Klikoni ketu.

  • Pasta e dhëmbëve. Pasta e dhëmbëve e than lëkurën, rrjedhimisht e zvogëlon ënjtjen dhe pezmatimin. Preferohet të përdorni pastë të bardhë të dhëmbëve, pasi ato me ngjyrë përmbajnë kimikale të dëmshme të cilat e dëmtojnë lëkurën.
  • Leng limoni. Ferkoni pak leng limoni rreth zones me akne, lereni gjithe naten dhe shpelajeni ne mengjes. Lexoni edhe: 6 arsye pse duhet te perdorni leng limoni ne fytyre.
  • Të bardhat e vezës. E bardha e vezës e largon ujin dhe bakteret nga poret, të cilët janë shkaktarët kryesorë të puçrrave. Proteina ndihmon në zvogëlimin e puçrrave të papritur, si dhe heqjen e pikave të zeza në hundë me rrënjë.

Keni probleme me aknet ne zonen e shpines? Mesoni se si t’i largoni ne menyre natyrale duke klikuar ketu.

Start typing and press Enter to search