4 vlera te pamohueshme te kamomilit

Kamomili, emri i te cilit ka kuptimin ‘molle toke’, eshte perdorur per mijera vjet si mjekim popullor per te qetesuar ankthin, por edhe per problemet e stomakut.

Mes dhjetra vlerash mjesesore te kamomilit, ja disa prej tyre, nder me te rendesishmet:

🔶 Qeteson spazmat mulkulore: konsumi i cajit te kamomilit, rrit nivelet e glicines ne urine, nje perberes qe qeteson spazmat e muskujve.
🔶Qeteson dhimbjet e stomakut: Nese vuani nga nje stomak i trazuar, caji me lule kamomili eshte nje qetesues natyral shume efikas.

🔶 Promovon nje gjume te qete: Pirja e cajit me kamomil qeteson sistemin nervor dhe ndihmon te keni nje gjume me te mire. Ka shekuj qe persoret si zgjidhje kunder pagjumesise.

Lexoni edhe: Kamomili mund te luftoje diabetin

🔶 Per nje lekure te shendetshme: Me vlerat e tij te shumta anti-inflamatore dheanti-septike, kamomili ndihmon te keni nje lekure te bukur dhe te shendetshme. Ajo e pastron lekuren nga ekzemat, aknet dhe alergjite.

Lexoni edhe: Ja cfare mund te beje kamomili per floket

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search