11 bime qe mund t’i rrisni vetem me uje

Ju duhet vetem nje kavanoz qelqi dhe uje i fresket per te rritur vete disa nga bimet aromatike me te shendetshme. Ja cilat jane ato:

1. Nenexhik
Nenexhikun mund ta rritni ne nje kavanoz vetem me uje. Rritet mire prane dritares. Keshtu do keni gjethe te fresketa sa here te doni per te bere caj ose per t’ja hedhur gatimeve tuaja.

2. Rigon
Rigonin e fresket munda ta shtoni direkt ne makarona, patate apo mishra. Perdoni nje pale gershere per te prere me kujdes aq gjethe sa deshironi. Rigoni mund te rritet shume, prandaj kujdes.

3. Sherbele
Te gjithe i dine vlerat kuruese te sherbeles e konsumuar si caj. Por shume mire mund ta perdorni edhe ne gatim me veze, pule, qengj ose e kombinuar me ananas. Nuk ka nevoje per shume uje dhe duhet mbajtur me moderim ne driten e diellit.

4. Borzilok
Mund ta perdorni neper salca te ndryshme dhe supera. Sigurohuni qe kavanozi ku po rritni borzilokun te marr 6-8 ore drite dielli.

Rooting Basil Cuttings for Endless Harvest – Amazing Herb Garden

5. Stevia
Kjo bime e veshtire preferon pak diell, por mund te rritet mire edhe ne hije. Mund t’i perdorni gjethet e kesaj bime per te embelsuar cajrat tuaj ose kafene ne menyre natyrale. Gjithashtu mund te krijoni nje pluhur me gjethet e stevias qe ta perdorni si embelsues.

6. Trumze
Trumza eshte nje bime e gjithanshme. Edhe lulet mund te konsumohen. Por nese doni, para se te lulezoje mund t’i prisni deget, t’i thani dhe t’i perdorni gjethet neper gatime. Trumza do shume drite.

7. Rozmarine
Kjo bime plot arome rritet mire si ne diell, si ne vende pjeserisht te ndricuara. Deget e saj i japin shume shije pules.

8. Mente
Caj i mentes ndihmon ne clirimin e ankthit, ndihmon tretjen dhe lehteson gjumin. Jepini bimes shume drite.

How To: Regrow Lemon Balm from Cuttings | 17 Apart

9. Majdanoz
Majdanozi preferon shume drite, megjithate edhe nje vend pjeserisht i ndricuar ben pune.

How to Grow Parsley From Cuttings | Parsley plant, Growing parsley ...

10. Livando
Livando mund te perdoret per te zbutur simptomat e depresionit, migrenat e lehta, ngercet dhe promovon gjumin. Pervec ketyre, ka arome te mrekullueshme. Bima ka nevoje per drite dhe ajer te paster.

Growing Lavender Indoors (and other herbs too...) – BOLA BOLA

12. Manxurane
Kjo bime rritet shume mire ne ambjente te mbyllura, edhe pse do donte shume drite. Bima eshte pak e veshtire per t’u rritur, prandaj duhet te tregoni durim. Mund ta perdorni per te aromatizuar pulen dhe mishin e vicit. Shume persona e perdorin per te krijuar locione apo sapun.

Growing Your Own Marjoram - Organic Gardening - MOTHER EARTH NEWS

Start typing and press Enter to search