Filloni te mblidhni tapat e shisheve te veres. Ja 23 arsye pse

Pasi te shikoni te gjitha idete krijuese qe mund te beni me tapat e shisheve te veres, nuk do hidhni me asnje prej tyre ne koshin e plehrave. Madje do filloni t’ja kerkoni edhe te njohurve qe t’i mbledhin per ju, sepse mund te keni deshire te realizoni ndonjeren prej ketyre ideve…

Edhe pse mund të duket si dicka e zakonshme, tapa në fakt është një material mjaft interesant. Shkaterrohet me shume veshtiresi, qendron mbi uje, dhe i ka te dyja vetite, edhe elasticietin edhe rezistencen ndaj zjarrit – dhe e gjitha vjen nga levorja e nje peme. Tetëdhjetë për qind e furnizimit botëror me tapa vjen nga Portugalia dhe Spanja, ku këto pemë mund të rriten dhe të lulëzojnë në klimat e favorshme. Karakteristikat e tapes e bëjnë atë materialin me te mire për te mbyllur shishet dhe tapat per shishet e veres përbëjnë rreth 60% të prodhimit te tapave në botë.
Pra, çfarë tjetër mund të bëni me një tapë, që nuk ka të bëjë me vulosjen e një shishe vere? Dashamirët e verës shpesh e gjejnë veten duke u përballur me kete dilemë dhe zakonisht përfundojnë duke i hedhur tapat ne kosh. Megjithatë, ne kemi disa ide se si mund t’i shfrytezoni ato. Në fakt, ju mund t’i përdorni ato për të bere pune artizanale. Më poshtë, ne kemi hartuar mbi 20 projekte të mrekullueshme që mund t’i beni vete dhe përfshijnë përdorimin e tapave të vjetra të verës.

1. Mund te thurni nje pjese te banakut te kuzhines

Related image

2. Mund te beni zbukurim per varese

Jane te thjeshta dhe behen per pak minuta. Nese deshironi, mund te klikoni ketu per te mesuar se si.

3. USB me tape vere

How to Make a Wine Cork USB Flash Disk

Kush tha se teksnologjia dhe pundoret nuk shkojne bashke. Klikoni ketu per te mesuar se si mund ta beni.

4. Mund ta vendosni ne nje kornize tapen e shishes qe keni pire ne nje rast te vecante.

Cork keepsake frame

E di qe menjehere ju shkon mendja tek dita e dasmes tuaj. Per te mesuar se si te beni kete projekt, klikoni ketu.

5. Krijoni topa dekorativ me tapat e shisheve te veres.

Nese jeni kurioze te dini se si behen, klikoni ketu.

6. Mund te krijoni vazo lulesh ne miniature.

wine-cork-magnet-planters-tutorial-how to

Ruani disa tapa vere, hapini ne mes, ngjitini nje magnet, mbushini me dhe, mbillni nje lule te vogel dhe ngjitini pas nje siperfaqe metali. Hap pas hapi ndiqeni ketu.

7. Mbajtese çelesash qe qendrojne mbi uje

Kjo eshte nje menyre e mrekullueshme per te mos humbur celesat ne uje. Tutorialin e gjeni ketu.

8. Llampadar me tapa shishesh

Nje projekt vertete i vecante, qe tregon se me ane te tapave te veres ju mund te beni zbukurime te mahnitshme per shtepine. Per te pare se si behet, klikoni ketu.

9. Shtepi per zogjte me disa tapa te vjetra

AD-DIY-Projects-You-Can-Do-With-Corks-8

10. Ngjitni bashke disa tapa dhe formoni fjalen BAR

AD-DIY-Projects-You-Can-Do-With-Corks-12

11. Tavoline e vogel mbuluar me tapa vere

Make a unique coffee tables using wine corks and an old window at www.mom4real.com

Shikoni ketu se si mund ta beni.

cork-crafts-decor-ideas9

12. Mbuloni nje faqe muri me tapa

AD-DIY-Projects-You-Can-Do-With-Corks-16

Keshtu mund te luani rehat lojen me shigjeta, pasi muri rreth e rrotull nuk do demtohet.

cork-crafts-decor-ideas10

13. Mbajtese per qirinjte

Ja nje ide shume e kendshme per te zbukuruar mesin e tavolines. Shikoni ketu se si.

14. Zbukuroni nje kornize me tapa

Jo vetem kaq. Mund te kornizoni nje tabele te zeze dhe te shkruani shprehje apo memo te ndryshme. Shikoni ketu.

15. Formoni nje mbajtese te vogel per çajnikun

AD-DIY-Projects-You-Can-Do-With-Corks-19

Ngjisni se bashku disa tapa (luani me fantazine tuaj per te krijuar forma te ndryshme) dhe formoni nje mbajtese per enet e nxehta, çajnikun apo taven e darkes.

16. Zemer ombre, me tapa vere

DIY Ombre Cork Heart

Nje dekor i bukur per murin e shtepise tuaj, mund te mesoni ketu se si ta beni.

17. Tabaka me tapa shishesh vere

AD-DIY-Projects-You-Can-Do-With-Corks-24

Nje menyre e vecante per t’i dhene nje ndryshim te kendshem tavolines tuaj.

18. Çentro tavoline me tapa

Prit dhe ngjit, eshte kaq e thjeshte. Hapat mund t’i shikoni ketu.

19. Abazhur komodine

AD-DIY-Projects-You-Can-Do-With-Corks-27

20. Skulptura te ndryshme me tapa

How to make a sculpture from wine corks via lilblueboo.com

Per tutorialin e gjirafes klikoni ketu.

21. Shtroje per banjon ose qilim per tek hyrja e shtepise

Image result for wine cork crafts

22. Dekorim per shkallet e shtepise

AD-DIY-Projects-You-Can-Do-With-Corks-31

23. Mbajtese per bizhuterite.

Jewelry Organizer Cork Board

Tutoriali ketu.

femramodene.al

Start typing and press Enter to search