Lajme per femrat, familjen, bukurine, shendetin, formen, gatimin, horoskopin etj.

Ja pse duhet te fleni ne anen e majte
, / 151 0 0

Ja pse duhet te fleni ne anen e majte

SHARE

Menyra se si fleni gjume tregon shume per mireqenien tuaj fizike dhe mendore, por mbase nuk e dinit qe kjo tregon edhe per shendetin tuaj te pergjithshem.

Sipas Ayurveda-s, nje prej sistemeve mjekesore me te vjetra ne bote me origjine nga India, fjetja ne anen e majte eshte celesi i nje shendeti optimal per te gjithe trupin. Ja disa arsye pse:

Permireson sistemin limfatik

  • Pjesa e majte e trupi eshte ana limfatike me dominuese. Sistemi limfatik ndihmon ne heqjen e toksinave nga trupi. Në të kundërt, gjumi në anën tuaj të djathtë mund të ulë efikasitetin e sistemit limfatik.
  • Nje hulumtim perëndimor ka zbuluar gjithashtu se, gjumi në anën e majtë mund të ndihmojë trupin të përpunojë materialet e mbetura nga truri.

Ndihmon tretjen dhe parandalon urthin

  • Edhe stomaku eshte ne anen e majte te trupit, prandaj nese fleni ne kete ane, edhe acidet e stomakut qendrojne ne vend. Qe do te thote, me pak urth dhe djegie stomaku.
  • Ndersa, kur bëhet fjalë për tretjen, gjumi në anën e majtë mund të jetë më i preferueshem se në të djathtën për shkak të gravitetit. Shtrirja në anën e majtë lejon që mbeturinat e ushqimit të lëvizin lehtësisht per nga zorra e trashë.

Si te ndryshoni pozicion

Nese keni fjetur gjithmone ne anen e djathte dhe e keni te veshtire te ndryshoni pozicion, ja nje keshille per ju:

  • Vendosni nje jastek pas kurrizit tuaj, ne menyre qe te mos rrotulloheni me ne anen tjeter.

Mbase ndiheni mire ne ate pozicion qe fleni aktualisht, por nese ndryshoni duke u anuar ne te majtin, mund t’ju ndihmoje te permiresoni gjumin dhe shendetin tuaj.

femramoderne.al

Leave A Reply

Your email address will not be published.