Mish qengji me fruta te thata

Nese ju pelqejne gatimet etnike, ju sugjerojme te provoni kete recete orientale me mish qengji dhe fruta te thata

Përgatitja: 30 minuta

Zierja: 1 orë e 40 minuta

Përbërësit për 6 persona:

 • 1,5 kg qafë qingji në copa (ose shpatull pa kocka);
 • 3 qepë të mëdha;
 • 3 karota;
 • 2 kungulleshka;
 • 1 thelpi hudhre;
 • 12 kajsi të thata;
 • 12 kumbulla të thata;
 • 2 lugë gjelle mjaltë;
 • pak xhenxhefil pudër;
 • një majë thike shafran;
 • 1 lugë kafeje kanellë;
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri;
 • ½ tufe koriander;
 • kripë; piper.

Pergatitja:

 • Qëroni dhe grini qepët. Qëroni karotat dhe pritini në rrathë. Në një tenxhere me kapak, ngrohni vajin dhe kaurdisini në zjarr të ulët, për 2-3 minuta. Shtoni mishin. Kaurdisini të gjitha edhe për 5 minuta. Kriposini, piperosini. Shtoni xhenxhefilin, shafranin dhe hudhrën e paqëruar. Hidhni ujë të ftohtë në gjysmën e lartësisë. Mbulojeni tenxheren. Lëreni të ziejë në zjarr të ulët, duke e kthyer mishin gjatë zierjes, dhe duke shtuar sipas nevojës pak ujë.
 • Hiqni kapakun. Valoni dhe reduktojeni lëngun e zierjes sa të bëhet si shurup, për rreth 10 minuta.
 • Lani dhe qëroni kungulleshkat. Pritini në rrathë të hollë. Hidhini së bashku me kajsitë, kumbullat, mjaltin dhe kanellën në lëngun e shteruar. Vazhdojeni zierjen edhe për 20 minuta. Rregullojeni me kripë dhe piper.
 • Vendoseni mishin me perimet në një pjatë servirjeje. Mund ta shoqeroni me kuskus ose pilaf. Hidhini sipër korianderin e grirë.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search