Mos perdorni me zbutes per rrobat tuaja! Ja pse!

Përdorni zbutës për rrobat? Mos e bëni më këtë gabim. Zbutësi nuk është një ide e mirë, as për rrobat, as për ju.

Ka shumë njerëz që e përdorin, kjo për shkak se i jep rrobave një aromë të mirë dhe i mban më të buta. Por ju vetëm këto të mira dini. Nderkohe ka shume perberes te demshem per te cilet nuk jeni ne dijeni

Pse nuk duhet ta përdorni zbutësin e rrobave?

Për shkak të përbërësve kimikë. A e keni lexuar ndonjëherë paketimin e zbutësve? Po sigurisht që jo. Nëse e lexoni me vëmendje, aty do të zbuloni se, zbutësi nuk përmban substanca që i mbajnë rrobat të freskëta, apo të buta. Përkundrazi, rrobat tuaja do të mbushen plot me kimikate, që do t’ju dëmtojnë juve.

Kimikatet që gjenden te zbutësi i rrobave:

1) Alpha-Terpineol – Ky kimikat i rrezikshëm mund të shkaktojë probleme shëndetësore si: marramendje, dhimbje koke, humbje të kujtesës madje edhe mpirje në fytyrë dhe dhimbje në qafë e shpinë.

2) Acetat benzil – Një kimikat toksik që ka qenë i lidhur me kancerin pankreatik. Gazi që çlirohet nga lëngu mund të shkaktojë acarim te sytë tuaj dhe në rrugët e frymëmarrjes.

3) Alkool benzil – Mund të shkaktojë një numër të madh të problemeve shëndetësore, si: çrregullime të sistemit nervor qendror, dhimbje koke, vjellje, marramendje dhe rritje të lartë të presionit të gjakut.

4) Kloroformi – Kloroformi është një neurotoksinë i fuqishëm kancerogjen dhe mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore si: humbja e vetëdijes, të vjella, dhimbje koke dhe përgjumje.

5) Linalool – Ky është një qetësues që njihet për shkaktimin e problemeve të frymëmarrjes dhe humbjen e koordinimit të muskujve.

Të gjitha këto kimikate mund të gjenden te zbutësi i rrobave.

Me cfare mund ta zevendesoni zbutesin e rrobave?

Me uthull! Uthulla është një produkt mrekullibërës. Shtoni një filxhan uthull dhe pak amoniak te rrobat tuaja. Përbërjen e amoniakut dhe uthullës e shtoni te lavatriçja, aty ku hidhnit zbutësin. Këto dy përbërje do të sigurohen që të keni rroba të buta.

Start typing and press Enter to search