Lajme per femrat, familjen, bukurine, shendetin, formen, gatimin, horoskopin etj.

Oprah per Presidente! Arsyet pse mund te ndodhe ne 2020

SHARE
, / 58 0

Qe SHBA e ka qef nje udheheqese femer e dim te gjithe, por a do te kandidoje Oprah per Presidente! Edhe pse ajo ne te kaluaren ka thene qe nuk do te kandidonte kurre, fjalimi i saj elektrifikues ne edicionin e 75 te Golden Globe Awards i dha Amerikaneve shprese qe ajo do kandidoje per Presidencen e Shteteve te Bashkuara ne 2020. Fjalia e fundit e fjalimit te saj ate nate ” Nje dite e re eshte ne horizont” mund te jete nje slogan shume i mire per fushaten. Po ju listojme disa arsye pse Oprah mund te kandidoje.

Nuk nevojitet eksperience ne fushen Politike.

Nese fitorja e Donald Trump na ka mesuar dicka eshte qe nuk nevojitet eksperienca politike per tu bere President. Winfrey e vuri re kete gje pas zgjedhjes se Trump. “Ne fillim mendova qe, Oh! Une nuk kam eksperience, nuk di mjaftueshem. Dhe tani mendoj, Eh! Pse jo?!” tha ajo ne Mars te 2017 gjate nje interviste.

Ajo ka dhene prova qe mund ta levize malin.

Kompanite e dine qe Winfrey vlen me shume se pesha e saj ne flori. Vetem te fuse nje liber tek “Klubi i librit” te saj garancia per nje best-seller eshte shume e madhe, p.sh Libri “The Road” nga Cormac McCarthy shiti vetem 156.000 kopje para se tu zgjidhte nga Oprah’s Book Club ne 2007 ku pastaj menjehere shitjet arriten deri ne 1.4 milion kopje. Gjithashtu Oprah’s Favourite Things”, nje liste dhuratash qe i sugjeronte ne shfaqen e saj, dhe tani ne revisten e saj, sjellin shume perfitime.

Opinionet negative te saj gjithashtu kane rendesi. Ne 1995 gjate nje emisioni mbi lopen e terbuar, Winfrey tha qe nuk do te hante me Hamburgera, ku vetem ne Texas disa prodhues te mishit te lopes humben 12 milion dollare. Ata e hodhen ne gjyq per shpifje, por ajo fitoi.

Gjithsesi Winfrey mbeshteti Barack Obama (i cili e fitoi presidencen) dhe Hillary Clinton (e cila e humbi) qe do te thote qe influenca nuk e garanton suksesin ne kete rast.

 

Paraja nuk eshte problem.

Ne ditet e sotme duhen shume para qe te kandidosh per President. (Clinton dhe Trump sebashku ne 2016 haxhuan 1.16 bilion $). Dhe Winfrey nuk eshte keq. Forbes e vleresoi si e famshmja me e pasur me 2.8 bilion $.

 

Ate e dashuron thuajse e gjithe Bota.

Si Trump, Winfrey eshte shume e njohur edhe pa sfondin politik. Ndryshe nga ai pelqimet per ate prekin yjet. Ne mars te 2017 ne nje ankete nga Public Policy Polling rezultoi se Winfrey do te fitonte me 47% nese do te garonte per presidence, mbi Trump i cili kishte 40%.

Winfrey gjithashtu eshte shfaqur ne shume lista si “Me e admiruara” ose “Me me influence” ne bote. Ajo gjithashtu eshte shume e njohur per filantropine, duke perfshire Akademine e Lidershipir per femrat ne Afriken e Jugut. Dhurimi i saj pre 12 milion $ per museun Afrikano-Amerikan dhe 400 milion $ per shkaqe edukimi.

“Burime” thone qe ajo po e merr ne konsiderate.

Pas fjalimit ne Golden Globes, CNN raporton qe nje shoqe e ngushte e Winfrey thote qe ajo vertete po e mendon te kandidoje per Presidente por akoma nuk e ka ndare mendjen. Edhe pse pas fjalimit ne Golden Globes ne nje interviste mori vesh qe eshte bere trend neper rrjetet sociale kandidimi i saj por ajo mohon duke thene qe nuk ka ne plan. Dhe pavaresisht gjithckaje mbetet te presim dhe te na mesoje koha.

Leave A Reply

Your email address will not be published.