Pagjumesia kronike mund te coje ne vetevrasje

Personat qe vuajne nga pagjumesia kronike jane me te prirur drejt aktit te vetevrasjes. Ne kete perfundim kane arritur shkencetaret amerikane, edhe pse eshte ende e paqarte lidhja mes ketyre dy fenomeneve.

Studimi tregon se, sa me shume shqetesime pagjumesie te kene njerezit, aq me shume shtohen mendimet e vetevrasjes, apo tendenca per ta kryer kete akt.

Ky studim perforcon idene se gjumi i qete eshte jetesor edhe per shendetin psikik dhe emocional. Sipas OBSH-se, cdo vit ne bote vetevriten 877 mije njerez.

A beni gjume mjaftueshem? Lexoni artikullin duke klikuar ketu.

Psikologet keshillojne mjeket qe te tregohen vigjilente ne rast se nje pacient shfaq crregullime ne gjume, edhe pse mund te mos kete pasur nje histori problemesh mendore.

Deshironi te beni nje gjume te mire? 
Lexoni ketu 8 këshilla për një gjumë sa më të rehatshëm.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search