Sallate me rukola dhe shalqi

Sallate me rukola, shalqi, djathe te bardhe, bajame dhe qepe te kuqe – nje pajate e fresket per ta shijuar gjate gjithe veres

Perberesit:

 • Shalqi, i prere ne kuba
 • djathe deleje i therrmuar
 • bajame te pjekura (ose cfaredolloj arre qe ju pelqen)
 • qepe e kuqe e prere ne feta te holla (por mund ta evitoni nese s’ju pelqen qepa)
 • rukola me gjethe te vogla
 • salce me uthull te kuqe*

Pergatitja:

 • Fillimisht pergatisni salcen me uthull te kuqe. Perzieni ne nje tas 1/2 filxhan me uthull vere te kuqe, 1/2 filxhan me vaj ulliri, 3 luge gjelle leng limoni, 1 luge caji mjalte, kripe, piper.
 • Ne nje tas sallate shtoni rukolan, bajamet, qepen dhe djathin e grire.
 • Shtoni siper sallates salcen e pergatitur dhe perzijeni mire. Ruani pak per ta shtuar siper shalqinit.
 • Pritni shalqinin ne kuba dhe shtojani siper sallates. Sperkateni me salcen e mbetur.

Doni disa arsye per te konsumuar me shume rukola?

 • Përmirëson shëndetin e kockave. E pasur me vitaminë K, rukola lehtëson absorbimin dhe zvogëlon sekretimin urinar të kalciumit
 • Ndikon në shëndetin e dhëmbëve, syve dhe lëkurës. E pasur me vitaminë A, karotenoide
 • Rrit imunitetin, detoksifikon organizmin & ndihmon në rënien në peshë.  E pasur me vitaminë C & bakër.
 • Ul nivelin e sheqerit në gjak. E pasur me antioksidantin acidi alfa-lipoik i cili ul nivelin e glukozës në gjak
 • E dobishme për t’u konsumuar gjatë shtatzënisë. E pasur me folat & acid folik,  ndihmon në zhvillimin e trurit të fetusit.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search