Supe krem bizelesh

Tani ne pranvere kane kohen e tyre, prandaj menduam te realizonim nje pjate me kryefjale bizelet. Shoqeruar me buke te thekur, kthehet ne nje supe te parezishtueshme.

Perberesit per 4 persona:

 • 250 gr bizele
 • 150 gr patate
 •  400 ml leng perimesh
 • 1/2 qepe 
 • vaj, kripe, piper
 • Koha e pergatitjes: 10 min
 • Gatimi: 30 min
 • Veshtiresia: e lehte

Pergatitja:

 • Grini qepen holle dhe hidheni ne nje tenxhere me pak vaj ulliri. Kaverdiseni ne zjarr te ulet per pak minuta, sa te tretet paksa.
 • Qeroni patatet dhe pritini ne kubike te vegjel. Shtojini ne tenxhere. Kaverdisini dhe lereni te gatuhen per pak minuta bashke me qepen.
 • Shtoni lengun e perimeve, perziejeni dhe lereni te zieje per 5 minuta.
 • Shtoni bizelet, mbulojeni me kapak dhe lereni te zieje per rreth 20 minuta.
 • Ne fund te gatimit rregullojeni me kripe.
 • Ne fund te gatimit, grijeni te gjithe supen ne mikser derisa te perfitoni nje mase kremoze.
 • Ndajeni neper pjata dhe sherbejeni me pak piper te sapobluar siper dhe nje fije vaj ulliri.

Start typing and press Enter to search