Supe panxhari

Një supë e mrekullueshme panxhari, e shëndetshme dhe shumë e shijshme e cila është kaq e thjeshtë për t’u gatuar.

Perberesit per 4 persona:

 • 6 kokrra panxhar
 • 1 patate
 • 1 kokërr qepë
 • vaj ulliri
 • kripë
 • piper
 • 4 lugë ajke

Përgatitja:

 • Lani dhe qeroni kokrrat e panxharit dhe pritini ne copa. Në të njëjtën mënyrë veprojmë edhe me pataten.
 • Në një tenxhere shtoni 2 lugë gjelle vaj ulliri. Shtoni qepën e grirë, pak kripë dhe pak piper dhe i lëmë të ziejnë në zjarr të ngadaltë.
 • Shtojmë pataten dhe rrepën e prerë në kubikë. I shtojmë ujë derisa të mbulohen plotësisht.
 • I kontrollojmë herë pas here me anë të një piruni nese jane zbutur plotësisht.
 • Kur te jene zbutur perimet, i grijme me nje grirese elektrike derisa te formojme nje mase kremoze.
 • I shërbejmë neper tasa dhe shtojme edhe nje lufe ajke te fresket. Ju bëftë mirë!

Keshille:

Nese deshironi, mund te shtoni disa copa panxhari te zier siper supes per dekor.

femra-moderne.com

Start typing and press Enter to search