Tave me peshk dhe domate

Ky gatim klasik i kuzhinës së diellit është krejtësisht i këshillueshëm për të përballuar verën me shumë lehtësi. Një recetë delikate, e pasur në ngjyra dhe shije, me të cilën është e pamundur të dështoni

Përgatitja: 40 minuta.
Gatimi: 35 minuta

Përbërësit për 4 persona:

 • 4 fileto të mëdha peshku me lëkurë;
 • 12 domate-qershi;
 • 2 thelpinj hudhre;
 • 2 qepë;
 • 2 degë trumze;
 • 1 gotë verë e bardhë;
 • 1 gjethe dafine;
 • ½ tufe borzilok;
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri;
 • kripë;
 • piper.

Menyra e pergatitjes:

 1. Qëroni qepët. Grijini. Shtypni thelpinjtë e hudhrës me gjithë lëkurë.
 2. Parangroheni furrën në 200 grade C. Lani dhe shpëlani domatet. Pritini në thela.
 3. Në një tigan të madh, nxehni vajin e ullirit dhe kaurdisni qepët, hudhrën, trumzën dhe dafinën në zjarr të fortë, për 3 minuta.
 4. Kalojini filetot e peshkut shpejt e shpejt në ujë të ftohtë. Thajini me letër thithëse. Kriposini e piperosini.
 5. Ulni zjarrin dhe shtoni domatet. Shtoni verën, kriposeni, piperoseni dhe lëreni të ziejnë ngadalë, duke i përzier me delikatesë.
 6. Në një tavë furre, shpërndani përgatitjen me domate. Vendosni filetot e peshkut nga ana e tulit. Futini në furrë për 10 minuta. Shërbejini të zbukuruar me borzilok të grirë.

Pjata shoqëruese:

Start typing and press Enter to search