Akullore kremoze vetëm me një përbërës

Përbërësit për dy racione nga kjo akullore eshte 1 banane e madhe, e pjekur shumë. Keshtu s’do kete nevoje t’i shtoni sheqer.

Vegan Banana Ice Cream - Loving It Vegan

Si te pergatisni nje akullore te shijshme me banane:

 • Merrni bananen shumë të pjekur, duhet të jetë e ëmbël dhe e butë. Prijeni në feta të jenë të barabarta dhe jo shumë të mëdha.
 • Vendosini fetat e bananes në një tas hermetik, ose mund të përdorni një qese për ngrirje.
 • Ngrijeni bananen për të paktën 2 orë, idealja do të ishte përgjatë natës.
 • Kalojini në blender copat e bananes. Në fillim copat e bananes do të duken si të thërrmuara. Vazhdoni të bluani. Më pas do të vini re një pamje si pure.
 • Vijoni sërish me blenderin. derisa të vëreni një krem bananeje, të butë si një akullore.

Mund ta pasuroni akulloren me perberes te tjere

 • Ndonëse thelbi i kësaj akulloreje është përgatitja me vetëm një përbërës, mos mendoni që nuk mund të shtoni dhe përbërës të tjerë.
 • Nëse doni të shtoni ndonjë përbërës tjetër, si gjalpë kikiriku ose copëza çokollate ky është momenti për ta bërë.
 • Ja disa sugjerime:
  • Një lugë gjalpë kikiriku
  • Mjaltë, kanelle
  • Një lugë me copëza çokollate ose kakao pluhur
  • Bajame, arra, lajthi
  • Shurup: çokollate, frutash
  • Recel
Banana Ice Cream | Homemade

Start typing and press Enter to search