Supë me misër dhe vezë

Nese po kerkoni nje supe te thjeshte, te shendetshme dhe te shpejte, kjo recete eshte gati per 10 minuta. Ja se si te pergatisni supë me misër dhe vezë.

Perberesit për 4 persona:

 • 1 qepë,
 • 1 thelpi hurdhë,
 • 1 cm rrënjë xhenxhefili të freskët,
 • 1 kuti e vogël me misër,
 • 70 g makarona supe,
 • 2 vezë,
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri,
 • kripë,
 • piper
Përgatitet për 9 minuta

Menyra e pergatitjes hap pas hapi:

 1. Prisni së bashku me qepën, hurdhën dhe copën e vogël të xhenxhefilit.
 2. Skuqini për 2 minuta në një tenxhere me vaj, pa i lënë të marrin ngjyrë.
 3. Bashkoni misrin e kulluar dhe 7 dl (700 ml) ujë të valuar. Hidhni makaronat dhe lërini të ziejnë për 5 minuta.
 4. Rrihni vezët ndërsa makaronat ziejnë. Pastaj hidhini në supë, përziejini, shtoni kripën dhe piperin dhe servireni.
Burimi: Revista Femra Moderne

Start typing and press Enter to search