Te mirat e ujit te orizit 

Ne Azi uji i orizit eshte nje nga me te mirat sekrete bukurie natyrale, fale sasise se madhe te vitaminave dhe lendeve ushqyese qe ka, duke u bere keshtu i dobishem per lekuren dhe floket, por edhe per shendetin. 

Te mirat e ujit te orizit per shendetin

 • Uji i orizit eshte i pasur me vitamina B kompleks, acid folik, hekur, kalium, magnez, zink, cilesi te cilat i fiton gjate zjerjes. Orizi i bardhe eshte ideal, sepse gjate gatimit humbet cilesite ne uje, ne krahasim te orizat e tjere.
 • Eshte burim natyral energjie.
 • Trajton problemet gastrointestinale si diahre, perzjerje, te vjella, parandalim te gastrenderitit.
 • Kontribuon ne rregullimin e temperatures se trupit.
 • Rekomandohet per shtatezanat dhe ato qe ushqejne me gji, sepse stimulon prodhimin e qumeshtit te gjirit.
 • Uji i orizit qeteson irritimet e lekures.
 • Forcon imunitetin.
 • Ul presionin e gjakut.
 • Mireberes ne parandalimin e kancerit.
 • Forcon kujtesen, duke ndihmuar ne semundjen e Alzheimer-it.
 • Ndihmon ne renien e peshes dhe dobesim.
 • Ndihmon ne parandalimin dhe trajtimin e kapsllekut.

Te mirat e ujit te orizit per bukurine

 • Mbron lekuren nga rrezet e demshme te diellit.
 • Ndihmon ne raste inflamacioni dhe irritimi te lekures.
 • Parandalon plakjen e parakohshme.
 • Ka permbajtje inositoli, nje substance komplekse qe nxit zhvillimin e qelizave te reja dhe stimulon qarkullimin e gjakut.
 • Ndihmon ne parandalimin e shenjave te plakjes.
 • Ndihmon ne mbylljen e poreve te lekures.
 • I fal lekures butesi dhe shkelqim.
 • Eshte tonifikues i mrekullueshem natyral i lekures.
 • Pastron lekuren nga papastertite dhe pikat e zeza.
 • Mbron lekuren.
 • Hidratues per fytyren dhe floket.
 • I dhuron flokeve shkelqim dhe butesi.
 • Forcon rrenjen e flokut.

Si ta perdorni

 • Zjeni 4 gota uje ne tenxhere, shtoni gjysme gote oriz dhe e zieni per 20 minuta.Me pas kulloni orizin dhe ujin ruajeni ne nje ene qelqi.
 • Pasi te ftohet lengu, mund ta perdorni si pije, duke e embelsuar me mjalte dhe kanelle, ose per maska te ndryshme per fytyren dhe floket.

recursing-snyder.88-198-36-142.plesk.page

Start typing and press Enter to search