Ushqimet qe do ju sjellin fat te mbare per Vitin e Ri

Ushqimet e mira nuk jane vetem te shijshme dhe ju bejne te ndiheni mire. Gjithashtu ato ju sjellin dhe fat te mbare ne cdo fushe te jetes. Mundohuni qe mos te mungojne ushqimet qe do ju sjellin fat te mbare per Vitin e Ri!

Jeshilleqe

Jeshilleqet jane nje ushqim shume i shendetshem per ju dhe natyrisht nuk do mungojne ne tavolinen tuaj per Vit te Ri. Por disa kultura amerikane dhe europiane besojne se ngjyra jeshile simbolizon parate dhe besohet se ky ushqim ju sjell mbaresi me parate.

Thjereza

Ne Itali nje pjate e vecante e quajtur Cotechini Con Lenticchie konsumohet naten e Vitit te Ri. Eshte nje miksim midis salsiceve me thjerezat duke qene se keto te fundit ngjajne me monedhat, kjo pjate sjell mireqenie dhe prosperitet per Vit te Ri!

Shege

Shega eshte fruti i nderuar ne Turqi qe te konsumohet per Vit te ri. Lekura e tij ne ngjyre te kuqe perfaqeson zemren e njeriut dhe simbolizon jeten dhe pjellorine. Te ngjashme jane mollet qe simbolizojne dashurine dhe pjellorine ku dhe mushti eshte nje pije per Vitin e Ri. Fiqte gjithashtu simbolizojne pjellorine dhe perdoren ne shume embelsira per Vitin e Ri.

Peshk

Peshku konsiderohet si ushqimi qe te sjell me shume fat per Vitin e Ri. Besohet ne shume kultura qe lekura e argjendte dhe e shkelqyeshme e peshkut sjell fat te mbare, mireqenie dhe prosperitet.

Fruta te thata

Frutat e thata jane simbol i jetes se re dhe perdoren shpesh si dhurata per Vit te Ri per ti uruar miqve tuaj nje fillim te mbare. Ato shpesh perdoren neper embelsira per Krishtlindje. Ne fakt neper disa kultura behen torta me fruta te thata ku fusin dhe nje monedhe brenda per Vit te Ri.

Portokall

Frutat e arta si portokalli dhe mandarinat konsiderohen fatsjellesi sipas tradites kineze. Mandarinar perfaqesojne mireqenien, ndersa portokalli njihet per fatin e mire.Keto fruta gjithashtu simbolizojne bollek dhe lumturi.

Rrush

Neper shtete si Kuba, Spanja apo Portugalia, rrushi njihet si nje ushqim qe te sjell fat per Vitin e Ri. Disa sugjerojne qe duhet te hash na nje kokerr per cdo tingull te ores diten e fundit te vitit per te sjelle fat te mbare, ku te tjeret shprehin nga nje deshire per cdo nga 12 kokrrat qe ha.

Imazh i ngjashëm

Miser

Pergatitja e bukes se misrit eshte nje tradite shume popullore per Vitin e Ri ne Amerike. Pjesa e shndritshme e kokrres se misrit simbolizon floririn. Sa me shume te beni aq me shume fat te mbare do keni vitin qe vjen.

Rezultate imazhesh për cornflour

Ne shumicen e kulturave keto jane ushqimet e sugjeruara qe nje fat te mbare qe duhet te konsumohen per Vitin e Ri. Per me shume artikuj interesante si kuriozitete apo keshilla per te permiresuar jeten dhe shendetin tuaj na vizitoni tek femra-moderne.com, gjithashtu mos harroni te na ndiqni ne Facebook!

Start typing and press Enter to search