Jo vetem peshk: ushqimet me te pasura me Omega 3

Omega 3 eshte nje acid yndyror shume i domosdoshem per shendetin. Disa nga ushqimet me te pasura me Omega 3, pervec peshkut, jane vezet, spinaqi, farat e linit dhe te tjera: shfletoni galerine per te mesuar me shume.

Yndyrnat Omega 3 favorizojne uljen e triglicerideve dhe kolesterolin e keq (LDL), si rrjedhoje duke rritur nivelet e kolesterolit te mire (HDL). Pervec ketyre ndihmojne ne parandalimin e patologjive degjenerative, mbi te gjitha ato kardiake, duke mbrojtur muret e eneve te gjakut nga formimi i pllakave arterioskerotike. Per me teper ndihmojne ne uljen e presionit te larte dhe ne luftimin dhe parandalimin e diabetit te tipit 2. Por te mirat qe marrim nga acidet yndyrore Omega 3, principet kryesore te te cilave jane Ala, Epa dhe Dha, jane edhe per rastet kur kemi thonj te dobet, floke te thate, dhimbje artikulacionesh dhe probleme te lidhura me lekuren. Pra, me gjithe keto vlera pozitive qe sjellin ne organizmin tone Omega 3, asnje nga e nuk duhet ta ndaje nga dieta e perditshme.

Mesoni me shume per ushqimet qe kane permbajtjen me te larte te ketij acidi yndyror dhe filloni t’i fusni me teper ne dieten tuaj ditore. Nderkohe qe njerezit te cilet nuk e konsumojne peshkun, eshte mire qe te marrin suplement plotesues ne forme kapsulash xhelatinoze te vajit te peshkut.

Arrat. Kane permbjatje te ulet te kolesterolit dhe jane te pasura me omega 3: mjaftojne disa kokrra ne dite per te marre sasine e duhur.

Fara liri. Jane te pasura mbi te gjitha me omaga 3 Ala, Acid Alfa Linoleico dhe jane te nevojshme ne raste tensioni te larte, probleme me zemren dhe kapslleku.

Salmoni. Se bashku me sardelet, karkalecat, gaforret dhe molusqet, salmoni eshte nje nga ushqimet me te pasur me omega 3 dhe omega 6, por edhe me vitamina, proteina dhe minerale

Fara chia. Jane nje burim i cmuar vegjetal i omega 3, rregullon funksionimin e zorreve, pasi jane shume te pasura me fibra.

Vaj peshku. Sigurisht qe vaji i peshkut ehte nje burim primar i omega 3, vecanerisht per Epa dhe Dha.

Vaj kanabisi. I mire per zemren dhe permban sasi te larte omega 3, pasi farat e kanabisit jo vetem qe mund te behen vaj, por edhe mund te perdoren per te prodhur miell.

Fara soje. Kane nje permbajtje te ulet kolesteroli dhe jane te pasura me fibra, hekur, calcium, proteina dhe vitamin K.

Spinaqi. Ka pak kalori, eshte e pasur me minerale te shumta dhe hekur. Eshte nje nga ushqimet baze vegjetale me sasi te rendesishme te Omega 3.

Veza. Vezet e pulave qe rriten me fara lini jane te pasuruara me omega 3, gje qe ndihmon uljen e nivelit te kolesterolit qe zakonisht kane vezet.

Lulelakra. Eshte nje nga perimet me te pasura me omega 3, por permban edhe potas, magnez, niacine – nje vitamine qe ndihmon ne mireqenien e zemres dhe enet e gjakut.

recursing-snyder.88-198-36-142.plesk.page

Start typing and press Enter to search